مقالات

آیا کم کاری تیروئید در بارداری بر شنوایی جنین تاثیری دارد؟

آیا کم کاری تیروئید در بارداری بر شنوایی جنین تاثیری دارد؟ قطعا این سوالی است که می­تواند برای هر خانم باردار که از کم کاری تیروئید رنج می­برد پیش بیاید.

تیروئید را می­توان به عنوان یکی از مهم­ترین غده­های بدن و تولید کننده هورمون تیروکسین دانست. هورمون تیروکسین در واقع هورمونی مهم می­باشد که بدن توسط آن می­تواند انرژی مورد نیاز برای سوخت و ساز خود را فراهم نماید و عملکردی طبیعی داشته باشد.

این هورمون همچنین از اهمیت ویژه­ای در دوران بارداری مادر برخوردار است و وجود مقدار کافی آن در دوران بارداری برای جنین بسیار ضروری خواهد بود؛ بنابراین عدم عملکرد مناسب غده تیروئید مادر می­تواند اختلالات بسیاری را برای جنین پدید آورد و بر روی موارد مختلفی تاثیر گذار باشد. از میان تمام مشکلات و تاثیراتی که می­تواند بر اثر کم کاری تیروئید در بارداری اتفاق بیفتد، می­توان به کم کاری تیروئید بر شنوایی جنین اشاره نمود.

ما سعی داریم در این مقاله به بررسی کم کاری تیروئید در بارداری و تاثیر کم کاری تیروئید بر شنوایی جنین  بپردازیم.

 

غده تیروئید چیست و اختلال کم کاری تیروئید به چه معناست؟

برای درک بهتر مبحث کم کاری تیروئید در بارداری و تاثیر کم کاری تیروئید بر شنوایی جنین   بهتر است ابتدا به معرفی اجمالی غده تیروئید پرداخته و اختلال کم کاری تیروئید را بررسی نمائیم.

غده تیروئید غده ای است که شباهت بسیار زیادی به یک پروانه دارد. این غده در قسمت پائینی گردن و اصطلاحا سیب گلو و در امتداد نای قرار گرفته است.  غده تیروئید دارای دو لوب جانبی است که توسط یک پل  به هم متصل می­گردند. اگر غده تیروئید اندازه طبیعی داشته باشد و در حالت نرمال خود به قرار داشته باشد، عموما نمی­توان آن را با لمس دست احساس نمود. این غده تقریبا ببه رنگ قهوه ای مایل به قرمز بوده و غنی از رگ­های خونی است.

پیشنهاد میشود این مقاله را نیز مطالعه نمایید  5 روش خانگی درمان گرفتگی گوش و دلایل آن

وظیفه غده تیروئید ترشح چندین هورمون می­باشد که در مجموع هورمون­های تیروئید نامیده می شوند؛ اما هورمون اصلی غده تیروئید، تیروکسین است که به آن T4 گفته می­شود. هورمون های تیروئید در سراسر بدن بخش شده و بر عوامل مهمی از جمله تنظیم متابولیسم بدن، تنظیم دمای بدن و…، تأثیرگذارد. همچنین وجود این هورمون در دوران جنینی نیز بسیار حائیز اهمیت می­باشد و عدم وجود کافی آن در بدن مادر می­تواند موجب بروز اختلالاتی برای جنین شده و بر عوامل مختلفی از جمله شنوایی جنین تاثیر بگذارد.

کم کاری تیروئید به چه معنا است؟

کم کاری تیروئید زمانی اتفاق می­افتد که غده تیروئید شخص قادر به تولید هورمون­های تیروئید از جمله T4 نباشد. البته این بیماری ممکن است در مراحل اولیه خود، علائم قابل توجهی را ایجاد نکند اما با گذشت زمان، کم کاری تیروئید درمان یا کنترل نشده  نشده می تواند موجب بروز مشکلاتی هم­چون چاقی، درد مفاصل، ناباروری و بیماری های قلبی و…، در افراد شود.

کم کاری تیروئید در بارداری

قطعا اختلال کم کاری تیروئید در بارداری می­تواند بر با موضوع تاثیر کم کاری تیروئید بر شنوایی جنین  رابطه ای مستقیم داشته باشد. بارداری دوره­ای است که می­تواند بر غده تیروئید فشار وارد کرده و عملکرد آن را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین وجود اختلال کم کاری تیروئید در مادر چه در دوران قبل از بارداری و چه در زمان بروز آن در دوران بارداری می­تواند خطرات متعددی را برای جنین به همراه آورد.

جنین در ماه­های اول بارداری و قبل از کامل شدن غده تیروئید خود، برای تامین هورمون های تیروئید به بدن مادر متکی است. هورمون های تیروئید برای رشد طبیعی مغز و سایر اندام­ها مانند ساختمان گوش­ها و همچنین تکمیل ساختار شنوایی نقش مهمی را ایفا می­کنند. بنابراین محرومیت از هورمون تیروئید مادر به دلیل کم کاری تیروئید در بارداری می­تواند آثار جبران ناپذیری بر جنین وارد کرده و منجر به زایمان زودرس، اختلال در شنوایی، وزن کم در هنگام تولد و …، شود.

پیشنهاد میشود این مقاله را نیز مطالعه نمایید  6 علت خارش گوش که باعث اذیت شدن افراد می‌شود!

کم کاری تیروئید در بارداری و تاثیر آن بر شنوایی جنین

همان­طور که در بخش­های مختلف این مقاله به آن اشاره شد، ارتباط مستقیمی میان اختلال کم کاری تیروئید در بارداری با موضوع تاثیر کم کاری تیروئید بر شنوایی جنین  وجود دارد. تحقیقات صورت گرفته نشان می­دهند که جنین برای برای تشکیل ساختار بخش­های اسکلتی و ماهیچه­ای اندام­های مختلف خود از جمله گوش و تکمیل ساختار شنوایی به هورمون­های تیروئید نیاز دارد و عدم وجود مقدار کافی آن می­تواند در روند تکمیل بخش حلزونی گوش که بخش مهمی در ساختار شنوایی انسان است اثر سوء بگذارد.

در پایان

ما در این مقاله به بررسی کم کاری تیروئید در بارداری و تاثیر کم کاری تیروئید بر شنوایی جنین  پرداختیم. همان­طور که در بخش­های مختلف این مقاله به آن اشاره شد کم کاری تیروئید در بارداری علاوه بر تاثیری که می­تواند بر شنوایی جنین بگذارد، موجب بروز مشکلات ساختاری دیگری نیز می­گردد.

بنابراین در پایان باید گفت ­که اختلال در عملکرد غده تیروئید و وجود کم کاری تیروئید در بارداری را باید موضوعی مهم تلقی کرد. کم کاری تیروئید مادر یک اختلال بزرگ برای مادر و جنین به شمار می­رود که می­تواند موجب بروز بیماری­های جانبی دیگری نیز در هر دو نفر بگردد.

در صورتی که این بیماری به موقع تشخیص داده شود، می­تواند به سادگی کنترل شده و درمان شود.

 

کلمه کلیدی اصلی: تاثیر کم کاری تیروئید بر شنوایی جنین

کلمه کلیدی فرعی: کم کاری تیروئید در بارداری

 

امتیاز دهید!
[کل: میانگین: ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *