مقالات

داروهایی که باعث ایجاد وزوز گوش می‌شوند!

داروهایی که باعث ایجاد وزوز گوش می‌شوند!

وزوز گوش از جمله اختلالات مربوط به گوش است که ممکن است برای شما نیز ایجاد شده باشد. وزوز گوش به صورت یک صدای زنگ‌دار یا سوت پیوسته شنیده می‎شود. این صدا منبع بیرونی ندارد و از نقطه‌ای در درون سر آغاز می‌گردد و در یک یا گوش شنیده می‌شود. وزوز گوش همواره وجود دارد، اما در محیط آرام، خصوصا شب‌ها و هنگام خواب، بیشتر می‌شود و اجازه استراحت به فرد مبتلا را نمی‎دهد. دلیلی مشخصی برای وزوز گوش وجود ندارد. این حالت اغلب به علت گرفتگی گوش در اثر ازدیاد جرم، آسیب‌دیدگی گوش در اثر ضربه یا کم شنوایی ناشی از افزایش سن ایجاد می‌گردد و در برخی مواقع نیز علت روحی و روانی دارد.  بر اساس تحقیقات انجام شده، علاوه بر موارد فوق، مصرف برخی از داروها نیز ممکن است باعث ایجاد وزوز گوش گردد. در راستای این تحقیقات حدود 200 دارو معرفی شده‌اند که از معروف‎ترین آن‌ها می‌توان به آسپرین، انواع آنتی‌بیوتیک‌ها، داروهای ضدافسردگی و کورتون اشاره کرد. در ادامه به معرفی تعدادی از این داروها پرداخته و اطلاعاتی در مورد هریک از آن‌ها در اختیارتان قرار می‌دهیم.

داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی

داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی که به اختصار NSAID نامیده می‌شوند، از جمله پرکاربردترین داروهای پزشکی هستند که برای کاهش التهاب و درد تجویز می‌گردند. این داروها اگر به مدت طولانی و در دوز بالا مورد استفاده قرار گیرند، باعث ایجاد وزوز گوش می‌شوند. داروهایی چون آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن در این دسته داروها قرار می‌گیرند.

آنتی‌بیوتیک‌ها

دو آنتی‌بیوتیک جنتامایسین و توبرامایسین از جمله مواردی هستند که باعث سرگیجه، وزوز گوش و در برخی مواقع کاهش شنوایی می‎شوند. این آنتی‌بیوتیک‌ها برای درمان عفونت‌های شدید باکتریایی تجویز می‌گردند و به صورت‌های مختلفی چون نوع خوراکی، قطره و کرم استفاده می‌شوند. قطره‌های چشمی و کرم‌های موضعی ایجاد وزوز نمی‌‌کنند، اما نوع خوراکی آن باعث بروز این مشکل می‌گردد. در صورتی که با مصرف جنتامایسین یا توبرامایسین دچار وزوز گوش شدید، می‌توانید این مورد را با پزشک خود مطرح کرده و از آنتی‌بیوتیک‌های جایگزین استفاده نمایید. آزیترومایسین، کلاریترومایسین، فلوئوروکینولون سیپروفلوکساسین و موکسی فلوکساسین نیز از دیگر آنتی‌بیوتیک‌هایی هستند که باعث ایجاد وزوز گوش و کاهش شنوایی می‌شوند. البته وزوز ناشی از این داروها نادر بوده و در صورتی که به صورت کوتاه مدت مصرف شود، مشکلی ایجاد نمی‌کند. این آنتی‌بیوتیک‌ها برای عفونت‌هایی چون ذات الریه، سینوزیت، برونشیت و عفونت‌های ادراری تجویز می‌شوند.

پیشنهاد میشود این مقاله را نیز مطالعه نمایید  لیست قیمت سمعک ویدکس 1400

داروهای بنزودیازپین

بنزودیازپین‌ها داروهای آرام‌بخشی هستند که برای درمان صرع، اضطراب، بی‌خوابی و … تجویز می‌شوند. قطع یک‌باره این داروها باعث ایجاد وزوز گوش در افراد شده و مشکلاتی را برای فرد بیمار ایجاد می‌کند. از این رو، توصیه می‌شود تا بیمار در صورت استفاده از داروی بنزودیازپین، به تدریج مقدار آن را در طول 3 تا 6 ماه کاهش داده و سپس قطع نماید. میدازولام، آلپرازولام، دیازپام، تمازپام، لورازپام، فلورازپام و … در این دسته داروها قرار می‌گیرند.

داروهای ضدافسردگی

نورتریپتیلین، تری سیکلیک و  آمیتریپتیلین از جمله داروهای ضدافسردگی هستند که برای کنترل اضطراب، بهبود وضعیت خواب و دیگر مشکلات روحی و روانی مورد استفاده قرار می‎گیرند. براساس گزارشات ارائه شده، این داروها باعث ایجاد وزوز گوش یا تشدید آن می‌شوند. داروهای افسردگی گروه SSR و SSRI  شامل سرترالین، سیتالوپرام و … نیز داروهای قوی‌تری هستند که برای درمان افسردگی، اختلالات وسواسی، انواع ترس از جمله فوبیای اجتماعی، مشکلات پیش‌ از قاعدگی، استرس و … تجویز می‌شوند. این داروها نیز عوارضی چون وزوز گوش را برای فرد به دنبال دارند.

ایزوترتینوئین

ایزوترتینوئین نوعی کپسول خوراکی است که برای درمان آکنه‌های شدید استفاده می‎شود. این دارو در زمان استفاده باعث ایجاد وزوز گوش می‌گردد و پس از اتمام دوره درمان و قطع دارو، وزوز نیز برطرف می‌شود. در صورتی که وزوز گوش باعث آزار و اذیت بیمار شود، روش‌های جایگزین مانند درمان‌های موضعی برای بیمار در نظر گرفته می‌شود.

 

داروهای دیورتیک لوپ

دیورتیک‌های لوپ‌ داروهایی هستند که اغلب برای نارسایی‌هایی قلبی تجویز می‌شوند و شامل مواردی چون تورزماید، فوروزماید، بومتانید و اتاکرینیک اسید می‌باشند. در صورتی که این داروها در دوزهای بالا به صورت وریدی یا خوراکی مصرف شوند، ایجاد وزوز گوش یا حتی کاهش شنوایی را به دنبال دارند.

پیشنهاد میشود این مقاله را نیز مطالعه نمایید  عفونت گوش | علائم عفونت گوش + راه های تشخیص

مسدودکننده‌های بتا

داروهای مسدود‌کننده بتا مانند بیزوپرولول و نبیوولول، داروهایی هستند که برای افراد مبتلا به بیماری‌های عروقی و فشار خون تجویز می‌شوند. این داروها نیز عوارضی چون وزوز گوش را برای بیمار به دنبال دارند. البته این مسئله در مسدودکننده‌های بتا بسیار نادر است، اما در صورت مشاهده می‌توانید با پزشک مشورت کنید و داروی دیگری را جایگزین آن نمایید.

مهارکننده‌های آنزیم مبدل آنژیوتانسین

مهارکننده‌های آنزیم مبدل آنژیوتانسین  که به اختصار با نام مهارکننده‌های ACE  شناخته می‌شوند، داروهایی هستند که برای کاهش فشار خون تجویز می‌گردند. این داروها عوارض جانبی خاصی ندارند، اما در برخی مواقع باعث وزوز یا زنگ‌ زدن گوش می‌شوند. لیزینوپریل، آنالاپریل و رامیپریل، در این دسته داروها قرار می‌گیرند.

کلروکین و هیدروکسی کلروکین

کلروکین و هیدروکسی کلروکین، که با نام‌های تجاری آرالن و پلاکونیل شناخته می‌‎شوند، داروهای ضد مالاریا هستند که برای درمان نوع خاصی از آن استفاده می‌شوند. این داروها دارای عوارض جانبی بوده و مشکلاتی چون اسهال، بی‌اشتهایی و قرمزی پوست را برای فرد ایجاد می‌کنند. از دیگر عوارض این دارو می‌توان به  سرگیجه، وزوز گوش و کاهش شنوایی اشاره کرد. بر اساس تحقیقات انجام شده، کاهش شنوایی ناشی از مصرف کلروکین پس از قطع آن قابل برگشت نیست! این داروها در درمان کرونا نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند که البته با توجه به خطراتی که دارند، پیشنهاد نمی‌گردد.

در این مقاله تعدادی از داروهایی که باعث ایجاد وزوز گوش می‌شوند را معرفی نموده و اطلاعاتی در مورد هریک از آن‌ها در اختیارتان قرار دادیم. دقت داشته باشید که وزوز گوش یک عارضه خطرناک نیست و در اغلب مواقع پس از اتمام دوره درمان قطع می‌گردد. از این رو، توصیه می‎شود تا دارو را سرخود قطع نکنید و مصرف آن را طبق تجویز پزشک ادامه دهید. در صورتی که وزوز گوش شدید بوده و باعث آزار و اذیت شما می‌شود، حتما این مورد را با پزشک در میان بگذارید و در صورت صلاح‌دید او عمل کنید. گاهی اوقات می‌توان از درمان‌های جایگزین به جای مصرف دارو استفاده نمود. در هر حال قبل از هر اقدامی با پزشک مشورت کنید و بهترین راهکار را انتخاب نمایید.

امتیاز دهید!
[کل: میانگین: ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *