مقالات

سینوس جلوی گوش چیست و چگونه درمان می شود؟

سینوس جلوی گوش چیست

یکی از بزرگترین مشکلاتی که جامعه پزشکی در سراسر جهان با آن مواجه است، بیماری های مادرزادی می باشد. بیماری های مادرزادی در واقع در زمان رشد جنین در رحم مادر پیش می آیند و بسته به نوع شدت خود می توانند موجب بروز بیماری های مختلفی شوند. این بیماری ها بر اثر عدم تشکیل کامل یا صحیح اندام های جنین به وجود می آیند و می توانند در بدو تولد یا حتی سال ها بعد برای فرد مشکلات کوچک و بزرگی ایجاد کرده و سلامت جسم و روان یا حتی روح وی را تحت تاثیر قرار دهند.

از جمله بیماری های مادرزادی می توان به سینوس جلوی گوش یا همان وجود سوراخ ریز جلوی گوش، در نوزادان اشاره نمود. سینوس جلوی گوش در واقع یک ناهنجاری شایع هنگام تولد است که می تواند مشکلاتی را برای فرد ایجاد نماید.

ما در این مقاله سعی داریم به معرفی این نوع اختلال و بیماری مادرزادی پرداخته و نحوه درمان آن را بررسی نمائیم.

سینوس جلوی گوش را بشناسیم

سینوس جلوی گوش در واقع به دلیل ایجاد حفره یا سوراخ کوچکی در جلوی گوش و بر روی مجرای سینوسی اتفاق می افتد؛ سوراخ ریزی که دقیقاً میان صورت و غضروف لبه گوش قرار می گیرد. این سوراخ همچنین می تواند در یک یا هر دو گوش جنین ایجاد شود.

البته باید گفت که بطور کلی، سوراخ جلوی جزء اختلالات ناچیز است که نمی تواند عوارض بسیار جدی برای فرد ایجاد نماید، اما با این حال،  ممکن است برخی از افراد در این بخش از گوش و مجرای سینوسی خود دچار عفونت شده یا حتی گاهی آبسه ای را در محل وجود سوراخ تجربه نمایند. البته اغلب این عفونت ها جزیی هستند و با مصرف دوره ای آنتی بیوتیک ها قابل درمان می باشند. در صورتی که فرد بصورت مکرر دچار عفونت شود ممکن است پزشک معالج روش جراحی را برای درمان انتخاب نماید.

پیشنهاد میشود این مقاله را نیز مطالعه نمایید  کم شنوایی چه عواملی دارد و مهمترین آن‌ها کدامند؟

در ادامه این بخش به بررسی نحوه شکل گیری و معرفی عوارض این اختلال خواهیم پرداخت.

 

سینوس جلوی گوش

سینوس جلوی گوش چگونه شکل می گیرد؟

همانطور که در بخش قبل گفته شد، سینوس جلوی گوش در 3 ماهه اول بارداری و بطور دقیق تر در هفته ششم پدید می آید؛ چرا که ساختمان گوش جنین در این مرحله شکل می گیرد. بر اساس تشخیص پزشکان، به احتمال زیاد این سوراخ ها به دلیل  همجوشی ناقص گوش، که همان بخش قابل مشاهده گوش است، ایجاد می شوند.

پزشکان همچنین معتقدند اختلال سینوس جلوی گوش، مخصوصا اگر در هر دو گوش اتفاق بیفتد، می تواند یک اختلال ارثی باشد.

اختلال سینوس جلوی گوش و خطرات احتمالی

همانطور که گفته شد، سینوس جلوی گوش یک اختلال شایع و تقریبا کم خطر است و معمولاً برای فرد مشکل حادی ایجاد نمی کند. اما بطور کلی این اختلال ممکن است در برخی افراد منجر به ایجاد عفونت یا کیست شود و موجب بروز موارد زیر در بیمار گردد:

  • تب
  • درد
  • ترشح مایع و چرک از محل سوراخ
  • سرخی در اطراف حفره
  • ورم
  • و…

مراجعه به پزشک و درمان سینوس جلوی گوش

همانطور که در بخش های قبلی به آن اشاره شد، اختلال سینوس جلوی گوش عموماً مشکل جدی برای فرد ایجاد نمی کنند و نیاز به درمان خاصی ندارند؛ اما قطعا افرادی که دارای این اختلال هستند، در صورت بروز مشکل باید به متخصصین گوش و حلق و بینی یا همان ENT مراجعه نمایند.

البته در مواردی برخی افراد دچار عفونت در این قسمت می شوند و علائم مختلفی از جمله درد، ورم و… را تجربه می کنند. در این صورت با توجه به فاصله کمی که ساختمان گوش با مغز دارد، بهتر است فرد سریعاً به پزشک مراجعه کرده و برای از بین بردن عفونت، درمان با آنتی بیوتیک را آغاز نماید.

پیشنهاد میشود این مقاله را نیز مطالعه نمایید  شنوایی سنجی | مراحل شنوایی سنجی را در این مقاله بخوانید

همچنین گاهی ممکن است آبسه یا عفونت ایجاد شده به خوبی به درمان آنتی بیوتیکی پاسخ ندهد؛ در چنین شرایطی ممکن است عمل آسپیراسیون سوزنی را برای تخلیه چرک از آبسه انجام دهند.

عفونت های مکرر در فردی که دارای اختلال سینوس جلوی گوش است، ممکن است منجر عمل جراحی برای خالی کردن عفونت داخل سوراخ و مجرای سینوسی متصل شده نیز بشود. در این جراحی که اغلب 1 ساعت زمان خواهد برد، فرد بیمار بیهوش می شود.

در پایان

همانطور که در بخش های مختلف این مقاله به آن اشاره شد، سینوس جلوی گوش فوقانی یا همان سوراخ ریز جلوی گوش، یک ناهنجاری نسبتاً شایع در بدو تولد است. سینوس جلوی گوش، در اغلب موارد باعث نگرانی نمی شوند و بیشتر افرادی که دارای یک یا چند حفره مادر زادی روی بخش های مختلف بدن خود هستند سالم هستند.

افرادی که دارای این نوع نقص مادرزادی هستند ممکن است بر اثر عفونت در این ناحیه، درد، ورم، تب و … را تجربه نمایند که اغلب با مصرف دوره ای آنتی بیوتیک ها درمان خواهند شد.

اما در مواردی که شخص عفونت های مکرر را تجربه کند، ممکن است پزشک معالج عمل جراحی جهت تخلیه چرک و یا حتی برداشتن سوراخ را به بیمار پیشنهاد دهد. در نهایت این تصمیم پزشک است که به افرادی که دچار سینوس جلوی گوش هستند مشاوره داده و روش درمان موثر و مناسب را تجویز نماید.

 

 

امتیاز دهید!
[کل: میانگین: ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *