مقالات

شنوایی سنجی | مراحل شنوایی سنجی را در این مقاله بخوانید

شنوایی سنجی

شنوایی یکی از مهمترین حس های پنجگانه انسان می باشد که از طریق آن می‌تواند با دیگران ارتباط برقرار کند و نسبت به محیط اطرافش آگاهی پیدا کند. در صورتی که حس شنوایی دچار آسیب دیدگی شده باشد یا به طور مادرزادی دارای نقص باشد باعث می شود بخش عمده ای از قدرت ارتباطی انسان که از طریق شنوایی صورت می پذیرد از دست برود.

تست شنوایی سنجی در اهواز به متخصصان کمک می‌کند تا طی مراحل شنوایی سنجی(Audiologists) میزان شنوایی فرد را اندازه‌گیری کنند و درمان مناسب را با توجه به شرایط بیمار برای بهبود شنوایی او به کار بگیرند. در این مقاله قصد داریم دربارهٔ مراحل شنوایی سنجی و نحوهٔ اجرای آن ها صحبت کنیم.

پیش از بررسی مراحل بهترین شنوایی سنجی در اهواز بهتر است نگاهی به انواع روش های شنوایی سنجی داشته باشیم.

 

شنوایی سنجی

 

روش های شنوایی سنجی

به طور کلی روش های شنوایی سنجی به 4 دسته تقسیم می شوند که عبارت اند از تست بهترین شنوایی سنجی در اهواز تون خالص یا Pure Tone Audiometry – PTA ، آدیومتری راه هوایی، آدیومتری راه هوایی و آدیومتری گفتاری.

در ادامه به طور خلاصه هر یک از موارد بالارا مورد بررسی قرار می دهیم.

شنوایی سنجی تون خالص یا Pure Tone Audiometry – PTA

تون خالص صوتی می باشد که تنها دارای یک فرکانس است. انسان می تواند صوت هایی که فرکانس آن ها بین 20 هرتز تا 20000 هرتز است را بشنود؛ اما حساسیت شنوایی در تمام فرکانس ها یکسان نیست؛ یعنی حساسیت شنوایی انسان عمدتا در فرکانس های حوالی 1000 هرتز است. به همین علت در تستPTA  نیز فرکانس هایی مورد ارزیابی قرار می گیرند که ما حساسیت بیشتری به آن ها داریم و در درک گفتار نیز نقش بیشتری ایفا می کنند.

در ادیومتری آستانه شنوایی در فرکانس های 250، 500، 1000، 2000، 4000 و 8000 هرتز اندازه گیری می شود. شدت صدا نیز در تست شنوایی سنجی در اهواز بر حسب دسی بل سطح شنوایی (dB HL) اندازه گیری می شود.

پیشنهاد میشود این مقاله را نیز مطالعه نمایید  لیست قیمت سمعک ویدکس 1400

مهم ترین وسیله مورد نیاز برای انجام این آزمون دستگاهی به نام ادیومتر می باشد. آدیومتر دستگاهی است که می تواند محرکات تن خالص را با فرکانس و شدت مشخص تولید کند.

این محرکات از طریق یک مبدل (هدفون یا ارتعاشگر استخوانی) به گوش فرد ارسال می شوند. همچنین یک دکمه برای پاسخ نیز در دست بیمار قرار می گیرد تا بتواند با شنیدن محرک پاسخ دهد.

تمرکز فرد برای پاسخ به محرکات صوتی بسیار مهم است. زیرا اصوات بسیار آرام هستند و کوچکترین عامل حواس پرتی می تواند پاسخ دهی به آن ها را مختل کند؛ ینابراین آدیومتری باید در محیطی کاملا ساکت انجام شود تا صداهای محیطی عملکرد شنوایی فرد را تحت تأثیر قرار ندهند. بدین منظور در هر کلینیک شنوایی سنجی در اهواز باید یک اتاقک عایق صوتی وجود داشته باشد تا افراد جهت ارزیابی شنوایی در آن قرار بگیرند.

 

پیشنهاد میشود مقاله شنیدن صدای زنگ در گوش نشانه چیست + 7 دلیل آن را نیز مطالعه نمایید.

 

شنوایی سنجی راه هوایی

در آزمایش انتقال راه هوایی برای تست شنوایی سنجی در اهواز، هدفون هایی بر روی گوش بیمار قرار داده می شود. از طریق هدفون ها به صورت مجزا صوت هایی به هر دو گوش فرستاده می شود. بیمار باید واکنش خود به شنیدن صدا را از طریق فشردن دکمه پاسخ به دکتر اطلاع دهد.

در این روش آستانه شنوایی فرد در فرکانس های مختلف به طور جداگانه بدست می آید. نتایج تست، میزان حساسیت گوش داخلی، عصب شنوایی و کانال و گوش خارجی و میانی را نشان می دهد.

همانطور که پیش از این نیز گفته شد، بلندی صدا بر حسب دسی بل (dB) اندازه گیری می شود. محدوده شنوایی نرمال در فرکانس های 8000-250 هرتز، 25 دسی بل و کمتر از آن در نظر گرفته می شود.

شنوایی سنجی راه استخوانی

در این نوع از آزمایش شنوایی سنجی، همانند آزمون شنوایی سنجی PTA تن های خالص به گوش بیمار فرستاده می شود و بیمار باید به محض دریافت صدا دکمه پاسخ را فشار دهد.
در این آزمون ویبراتوری بر پشت گوش (روی استخوان ماستویید) قرار داده می شود، ویبراتور حدالامکان باید نزدیک لاله گوش قرار داده شود ولی تماسی با آن نداشته باشد. در این روش فرکانس‌های ۲۵۰- ۵۰۰- ۱۰۰۰- ۲۰۰۰ و ۴۰۰۰ هرتز ارزیابی می شوند که نتایج آن حساسیت گوش داخلی و عصب شنوایی را به ما نشان خواهد داد.

پیشنهاد میشود این مقاله را نیز مطالعه نمایید  سینوس جلوی گوش چیست و چگونه درمان می شود؟

شنوایی سنجی گفتاری

شنوایی سنجی گفتاری، یکی دیگر از آزمون های شنوایی سنجی(What Is an Audiologist) است که برای اندازه گیری توانایی شخص در شنیدن، تشخیص و تفکیک کلمات و گفتار به کار می رود. این آزمون معمولا برای ارزیابی شنوایی بزرگسالان و کودکان بزرگسال صورت می گیرد.
این آزمون به نوعی مکمل آزمون شنوایی سنجی تون خالص می باشد و نتایج حاصل از آن می تواند برای تایید یا عدم تایید نتایج بدست آمده از آزمون شنوایی سنجی با تون خالص بکار می رود.

آزمون شنوایی سنجی گفتاری، شبیه آزمون شنوایی سنجی در اهواز با تون خالص است با این تفاوت که به جای استفاده از صداهای تون خالص (صدایی شبیه به صدای “بیپ”) از محرکات گفتاری استفاده می شود یعنی از شخص خواسته می شود تا به کلماتی که در شدت های مختلف صدا از طریق هدفون پخش می شود گوش دهید و آنها را تکرار نمایید.

این برای تنظیم سمعک و تشخیص برخی از پاتولوژی های گوش (تومور عصب شنوایی، نوروپاتی شنوایی و…) اهمیت دارد و هردو مسیر شنوایی محیطی و مرکزی سیستم شنوایی را بررسی می کند

از طریق این آزمون می توان آستانه درک گفتار (Speech Reception Threshold – SRT) و امتیاز تفکیک گفتار (Speech Discrimination Score – SDS) را بدست آورد.

آستانه دریافت گفتار  (SRT)، کمترین شدت صدایی است که  شما قادر هستید در 50 درصد موارد، فهرست از پیش تعریف شده و استانداردی از کلمات دو سیلابی را تشخیص داده و آنها را تکرار نمایید.

SRT نرمال، معمولا 6 دسیبل کمتر و یا بیشتر از میانگین آستانه بدست آمده از آزمون شنوایی سنجی با تون خالص است.

پیشنهاد میشود این مقاله را نیز مطالعه نمایید  کم شنوایی چیست؟ | کاهش شنوایی چگونه به وجود می آید؟

امتیاز تفکیک گفتار  (SDS)، بیانگر درصد تعداد کلماتی است که شما به درستی آنها را تکرار کرده اید، به تعداد کل کلماتی که برای شما پخش شده است. SDS نرمال معمولا بین 95 تا 100 درصد است.

اکنون پس از آشنایی با روش های مختلف آدیومتری به بررسی مراحل شنوایی سنجی در اهواز می پردازیم.

 

پیشنهاد سایت :درمان وزوز گوش | روش های قطعی وزوز گوش

 

مراحل شنوایی سنجی

 • بیمار به اتاقک آکوستیک هدایت می شود
 • دستگاه آدیومتر روشن می شود
 • گوشی بر روی گوش بیمار قرار می گیرد
 • دکمه خروجی بر روی وضعیتی قرار داده می شود که شخص صدا را بهتر دریافت می کند
 • فرکانس های مختلف بر روی بیمار تست می گردد و واکنش دریافتی او ثبت می شود
 • صدا را تا حد 10 دسی بل کاهش داده تا جایی که فرد صدایی نشنود
 • سپس شدت صدا 5 دسی بل افزایش داده می شود
 • آستانه شنوایی شخص در این مرحله مشخص می شود
 • نتیجه شنوایی سنجی در اهواز با علامت قرمز جهت گوش راست ثبت می گردد و میزان آن ضرب در مقدار آبی برای گوش چپ ثبت می شود
 • آستانه های برای ترسیم منحنی به یکدیگر متصل می شوند
 • همین مراحل برای گوش چپ نیز انجام می شود

همانطور که در بالاتر نیز اشاره شد تست شنوایی سنجی گفتاری مکمل تست شنوایی سنجی در اهواز تن خالص می باشد و پس از آن صورت می گیرد.

در این مرحله کلمات دوسیلابی و تک‌سیلابی برای شخص پخش می‌شود و از او خواسته می‌شود تا کلماتی را که می‌شنود تکرار کند.

این تست ها هیچ خطر یا درد و ناراحتی برای شخص ندارد و حدود 15 دقیقه به طول می انجامد.

 

 

پیشنهاد میشود مقاله آیا شنیدن صدا در سر خطرناک است + 2 عامل اصلی آن  را نیز مطالعه نمایید.

شنوایی سنجی در اهواز , شنوایی سنجی در اهواز , شنوایی سنجی در اهواز , شنوایی سنجی در اهواز

امتیاز دهید!
[کل: 2 میانگین: 3]

نوشته های مشابه

2 دیدگاه در “شنوایی سنجی | مراحل شنوایی سنجی را در این مقاله بخوانید

 1. سمیه گفت:

  سلام شما در اهواز هستین؟برای شنوایی سنجی در اهواز میتونم به شما مراجعه کنم؟ممنون

  1. مهدی شهبازی گفت:

   بله برای شنوایی سنجی در اهواز میتونید به مطب ما مراجعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *