مقالات

عفونت گوش | علائم عفونت گوش + راه های تشخیص

عفونت گوش | علائم عفونت گوش + راه های تشخیص

گوش، یکی از حساس‌ترین اندام‌های بدن انسان می باشد و در صورتی که دچار عفونت یا چرک شود، میتواند منجر به مشکلات بسیاری را برای فرد شود. باید قبول کنیم عفونت گوش یکی از درد آورترین مشکلاتی است که یک فرد می‌تواند آن را تجربه کند.

 

یکی از دلایل شایع گوش درد، اوتیت یا عفونت گوش می باشد. عفونت گوش در کودکان بسیار شایع تر از بزرگسالان می باشد اما این مشکل ممکن است در بزرگسالان نیز رخ دهد.

عفونت گوش (ear infection) معمولا در قسمت گوش میانی رخ می دهند که در ادامه در مورد آن بیشتر صحبت خواهیم کرد. این موارد عمدتا همراه درد و التهاب و جمع شدن مایعات همراه می شوند.

همانطور که گفته شد عفونت گوش در کودکان بیشتر اتفاق می افتد و یکی از شایع ترین دلایل مراجعه کودکان به پزشک می باشد. گفته می شود حدود 75 درصد کودکان پیش از رسیدن به سه سالگی حداقل یک بار به عفونت گوش میانی مبتلا می گردند.

عناوین دیگری نیز به این نوع عفونت اطلاق می شود که از بین آنها می توان به عفونت گوش چسب نام (glue ear) ، اوتیت مدیای ترشحی (secretory otitis media) و عفونت گوش میانی یا اوتیت سروز (serous otitis media) اشاره کرد و در ادامه در مورد هر یک توضیحات بیشتری برای شما ارائه خواهد شد.

 

عفونت گوش | علائم عفونت گوش + راه های تشخیص

 

گوش میانی

گوش میانی دومین بخش از گوش می باشد که بعد از گوش خارجی قرار دارد. این بخش درون حفره ای به نام حفره صماخی یا تمپان قرار گرفته که ساختار های تشکیل دهنده گوش میانی اعم از استخوانچه ها، عضلات، ورودی شیپور استاش و… نیز در آن قرار می گیرند.

در واقع این قسمت فضایی پشت پرده گوش می باشد و همانطور که گفته شد شامل استخوانچه ها می شود. وظیفه این استخوانچه ها انتقال صدا یا ارتعاشات صوت به گوش داخلی می باشد و پس از آن، این ارتعاشات صوتی توسط عصب شنوایی به صورت پیام به مغز ارسال می شوند و باع می شود انسان قادر به شنیدن شود.

انواع عفونت گوش میانی

عفونت گوش (ear infection) میانی خود به سه دسته تقسیم می شود و در ادامه هر یک را بررسی می کنیم.

اوتیت مدیای حاد (acute otitis media)

این نوع از عفونت گوش میانی به طور ناگهانی رخ می دهد و باعث التهاب و قرمزی گوش می گردد. علت این عفونت این است که مایعات و ترشحات درون گوش محبوس شده و باعث بروز تب و درد گوش در کودک می شوند.

عفونت گوش میانی حاد در کودکان دارای علائم مختلفی مانند کشیدن گوش، گریه، بیقراری، تب و ضعف بدنی است که در بخش های بعدی به طور مفصل به آنها پرداخته خواهد شد و والدین در صورت مشاهده این علائم باید فرزند خود را نزد یک متخصص گوش، حلق و بینی ببرند.

 

پیشنهاد میکنم صفحه عفونت گوش کودکان را نیز مطالعه کنید

 

اوتیت مدیا همراه با ترشح (otitis media with effusion)

التهاب گوش میانی با ترشح نامی است که به تجمع مایع غیر عفونی در گوش میانی اطلاق می گردد و معمولاً بدون علامت خاصی اتفاق می افتد. این مایع می تواند به علت یک سرما‌خوردگی، گلودرد یا عفونت مجرای تنفسی فوقانی در گوش تجمع کند. این نوع از اوتیت مدیا عمدتا پس از 4 تا 6 هفته به طور خودکار بهبود پیدا می کند اما در برخی موارد نیز ممکن است ادامه داشته باشد و تبدیل به اوتیت مدیای حاد یا مزمن شود. این نوع اوتیت مدیا در پسران بیشتر از دختران اتفاق می‌افتد و در فصل‌های پاییز و زمستان شایع تر است.

پیشنهاد میشود این مقاله را نیز مطالعه نمایید  رژیم غذایی مناسب برای درمان وزوز گوش چیست؟

اوتیت مدیای مزمن همراه با ترشح

در برخی حالات ممکن است مایع غیر عفونی در گوش میانی به مدت طولانی (بیشتر از سه ماه) باقی بماند یا پس از بهبود پیدا کردن مجدداً عود کند. اوتیت مدیای مزمن با ترشح عمدتا به دلیل اختلال شیپور استاش رخ می دهد و با ایجاد مشکلات شنوایی در کودکان می‌تواند در فرایند یادگیری و تحصیل آنها اختلال ایجاد نماید.

عفونت گوش خارجی

علاوه بر عفونت گوش میانی، نوع دیگری از عفونت گوش تحت عنوان عفونت گوش خارجی وجود دارد. این نوع عفونت باعث التهاب در گوش خارجی می گردد و علت اصلی آن باقی ماندن آب در گوش و در نتیجه فراهم شدن محیط مناسب برای رشد باکتری ها و قارچ ها می باشد.

به همین دلیل این نوع عفونت بیشتر در میان شناگران رایج می باشد. همچنین این نوع عفونت می تواند علت های دیگری نیز داشته باشد مانند خاراندن و ملتهب کردن مجرای شنوایی با گوش پاک کن، استفاده زیاد از مواد شیمیایی مانند رنگ مو و اسپری، وجود زخم و یا ضایعات پوستی و مواردی از این قبیل.

علت های عفونت گوش میانی

عفونت گوش می تواند علت های میکروبی (عفونی) یا غیر میکروبی داشته باشد.
در قسمت گوش میانی لوله ای به نام شیپور استاش وجود دارد که رابط بین گوش میانی و عقب بینی (حلق) است. گوش میانی از یک طرف به پرده گوش می رسد و از طرف دیگر از طریق شیپور استاش به حلق راه پیدا می کند.

بهترین حالت برای پرده گوش این است که هوای اطراف آن متعادل باشد که حفظ این تعادل در زمان باز و بسته شدن لوله استاش هنگام جویدن، قورت دادن آب دهان صورت می گیرد.

در صورتی که هر گونه عاملی بر لوله ذکر شده فشار وارد کند و مانع فعالیت و عملکرد صحیح شیپور استاش شود می تواند موجب عفونت در گوش میانی شود. همچنین هر نوع تجمع مایعات و ترشحاتی در پشت پرده گوش در صورت ادامه دار بودن می توانند منجر به این عفونت گردند و اگر درمان نشوند، به پرده گوش فشار وارد خواهند کرد و در نهایت موجب پاره شدن آن می شوند.

در سنین کمتر از دو سال به ویژه در نوزادان که مسیر گوش میانی در آن ها، کوتاه تر و مستقیم تر از افراد بزرگسال است، امکان عفونت با ورود مایعاتی مانند شیر و یا ترشحات دیگر به گوش میانی بیشتر است، به همین علت هم عفونت در این سنین بیشتر مشاهده می شود.

وجود لوزه سوم یا ایجاد آلرژی در کودکان یکی از دیگر دلایل عفونت گوش میانی است که موجب اختلال در عملکرد شیپور استاش می شود و در مبتلایان به آلرژی تورم مخاط بینی و دستگاه تنفسی فوقانی دیده می شود. این حالت امکان ایجاد عفونت گوش میانی را در اطفال ایجاد خواهد کرد.

با اینکه لوزه سوم که تا حدود چهار سالگی رشد کرده است، پس از آن تا 10 تا 12 سالگی شروع به پس رفت می کند، اما در صورتی که این اتفاق نیفتد و لوزه سوم باعث فشار روی شیپور استاش و ایجاد اختلال در آن شود، این افراد علاوه بر آن که مستعد عفونت گوش می شوند، با مشکلات تنفسی دیگری هم روبرو خواهند شد که در این صورت لازم است لوزه سوم آنان برداشته شود.

اکنون پس از آشنایی با عفونت گوش میانی و علت های رایج آن در ادامه به علائم و راه های تشخیص آن می پردازیم.

پیشنهاد میشود این مقاله را نیز مطالعه نمایید  5 علامت عفونت گوش کودکان و روش درمان عفونت!

 

پیشنهاد سایت: کم شنوایی چیست؟ | کاهش شنوایی چگونه به وجود می آید؟

 

علائم عفونت گوش

در این بخش به بررسی علائم عفونت گوش در کودکان و بزرگسال می پردازیم و هر یک را جداگانه مورد بررسی قرار می دهیم.

علائم عفونت گوش در کودکان

 1. احساس درد در گوش مخصوصا زمانی که دراز می کشند
 2. کشیدن گوش با دست ها
 3. مشکل داشتن در خوابیدن و سخت خوابیدن
 4. بیش از حد معمول گریه کردن
 5. زودرنج و تحریک پذیرتر از حد معمول بودن
 6. سختی در شنیدن و پاسخ دادن به صداها
 7. از دست دادن تعادل بدن
 8. وجود تب 38 درجه سانتی گراد یا بالاتر
 9. وجود ترشحات گوش
 10. احساس سردرد
 11. کاهش اشتها

علائم عفونت گوش در بزرگسالان

 1. احساس درد در گوش
 2. تخلیه مایعات از گوش
 3. مشکل در شنوایی

از دیگر علائمی که به علت اوتیت ایجاد می‌شود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • احساس پر بودن و سنگینی گوش
 • حساسیت به لمس
 • سرگیجه
 • شنیدن صدای سوت
 • تب
 • حالت تهوع و استفراغ

عوارض عفونت گوش

به طور کلی عفونت گوش باعث عوارض بلندمدت نمی گردد اما عفونت درمان نشده ممکن است منجر به مشکلات جدی تری شود. یکی از عوارض شایع حاصل از عفونت گوش، کاهش شنوایی بوده که با بهبود عفونت، برطرف می‌شود.

همچنین در صورت آسیب دائمی به پرده‌ی گوش یا سایر ساختار های گوش میانی، ممکن است افت شنوایی دائمی رخ دهد.

اختلالات شنوایی حاصل از این مسئله در کودکان و نوزادان می‌تواند باعث تاخیر در مهارت‌ های گفتاری، اجتماعی و رشدی آن ها شود.

در چنین شرایطی برای تقویت میزان شنوایی، مهارت‌ های گفتاری، درک زبانی یا توانایی‌ های رشدی، متخصص شنوایی (شنوایی سنجی)، گفتار درمانگر یا درمانگر رشد به شما کمک خواهند کرد.

عفونت گوش درمان نشده می تواند به بافت‌های اطراف گسترش پیدا کنند و باعث ماستوئیدیت (التهاب استخوان برآمده در پشت گوش) شود که این موضوع بسیار خطرناک بوده و لازم است این افراد فورا توسط متخصص گوش و حلق و بینی معاینه شوند.

سوراخ شدن پرده‌ی گوش، فلج عصب صورت و بیماری منییر در بزرگسالان از دیگر عوارض عفونت گوش مزمن می‌ باشد.

راه های تشخیص عفونت گوش

به طور کلی تشخیص عفونت گوش میانی ساده بوده و از طریق تاریخچه گیری و بیان علائم بیمار امکان پذیر می باشد چرا که علائم عفونت گوش میانی بسیار واضح هستند اما اگر علائم به حدی ناواضح باشند که پزشک به شک بیافتد، انجام برخی از آزمایشات تشخیصی ضروری هستند.

این آزمایشات عبارت اند از:

 • مشاهده ی گوش توسط دستگاه اتوسکوپ (این وسیله با رها کردن هوا به داخل گوش، تجمع مایعات را بررسی می کند) برای تشخیص مایع پشت پرده گوش.
 • انجام تست تمپانومتری برای مشاهده فشار گوش میانی و حرکت پرده ی گوش. این تست توسط شنوایی شناس صورت می گیرد.
 • اجرای تست رفلکس آکوستیک برای مشاهده ی جذب و یا انعکاس امواج صوتی و تاثیر پذیری آن از تجمع مایع پشت گوش. میزان صدایی که برگشت داده می شود نشانگر میزان تجمع مایعات است. گوش سالم بیشتر صدا را جذب می‌کند، اما گوش مبتلا به عفونت امواج صوتی را کمتر جذب می‌کند و بیشتر منعکس می کند.
 • اگر عفونت گوش به درمان جواب نداد، ممکن است پزشک از تمپانوسنتز استفاده کند. این روش شامل ایجاد سوراخ کوچکی در پرده گوش و تخلیه مقدار کمی مایعات از گوش داخلی است. سپس این مایع برای تعیین علت عفونت بررسی می‌شود.

 

پیشنهاد سایت : مطالعه درمان وزوز گوش | مرکز درمان وزوز گوش

پیشگیری از عفونت گوش

در این بخش در مورد روش های پیشگیری از عفونت گوش در کودکان صحبت میکنیم.

 • برای پیشگیری از سرما خوردگی دستان خود و کودک را مرتبا بشویید
 • کودک خود را با شیر مادر تغذیه کنید
 • هنگامیکه کودک شما دراز کشیده است از دادن شیشه شیر خودداری کنید. هرگز فرزند خود را با شیشه شیر در رختخواب قرار ندهید
 • هنگامی که فرزندتان یک ساله شد شیشه شیر را با فنجان عوض کنید
 • زیاد از پستانک استفاده نکنید. تحقیقات نشان داده است مکیدن پستانک علاوه بر کم کردن تمایل کودک به مکیدن پستان مادر، به دلیل پتانسیل بالای جذب آلودگی باعث افزایش 90 درصدی خطر ابتلای کودک به عفونت گوش میانی می‌شود.
 • گوش‌های خود (یا فرزندتان) را دائماً با شستشو و استفاده از گوش پاک کن پنبه ‌ای تمیز نگه دارید. دقت داشته باشید حتماً پس از شستشو و شنا گوش ها را کاملاً خشک کنید.
 • سیگار نکشید و کودک خود را از هرگونه دود سیگار دور نگهدارید. قرار گرفتن در معرض دود می تواند خطر ابتلا به عفونت گوش را افزایش می دهد
 • مطمئن شوید که کودک شما واکسن پنوموکوکال را دریافت کرده باشد (اگر فرزندتان بیشتر از دو ماه سن دارد و هنوز این واکسن را نزده است)
 • مطمئن شوید که فرزندتان هر سال واکسن آنفولانزا تزریق کند .
 • از چیز‌هایی که به آنها حساسیت دارید دوری کنید و داروهای ضد حساسیت خود را به طور مرتب مصرف کنید.
پیشنهاد میشود این مقاله را نیز مطالعه نمایید  کم شنوایی چه عواملی دارد و مهمترین آن‌ها کدامند؟

درمان عفونت گوش

پس از اینکه به طور کامل تشخیص صورت گرفت و اطمینان حاصل شد که بیماری فرد، عفونت گوش میانی می باشد، مرحله ی بعدی تصمیم گیری در مورد نحوه درمان می باشد. خوشبختانه درمان عفونت گوش کار سختی نمی باشد و همه نوع عفونت قابل درمان هستند. عفونت در بیماران به شکل های متفاوتی نمایان می گردد اما درمان برای اکثر بیماران مشابه یکدیگر می باشد.

 1. در اولین مرحله ممکن است برخی از آنتی بیوتیک ها برای کنترل و دفع باکتری هایی که باعث عفونت شده اند تجویز گردند.
 2. مدیریت درد بخش مهمی از درمان می باشد که برای این کار از کمپرس گرم و یا برخی از مسکن ها مثل ایبوبرفن استفاده می شود.
 3. در برخی از موارد علی الخصوص در کودکان ممکن است پزشک معالج از لوله های گوش استفاده کند. این درمان شامل قرار دادن لوله (ونت) در درون پرده گوش می باشد که به وسیله آن مایعات از گوش میانی مکیده شود. این فرایند ممکن است مدتها طول بکشد و لوله برای هفته ها یا ماه ها در داخل گوش باقی بماند.

درمان های خانگی برای عفونت گوش

درمان های خانگی مختلفی برای عفونت گوش وجود دارد.

 • یک درمان خانگی بسیار محبوب استفاده از پیاز است. پیاز دارای خواص ضد باکتریای است. برای این کار پیاز ریزخورد شده را درون کیسه ای کوچک ریخته و داخل مجرای گوش قرار دهید تا عفونت گوش را کاهش دهد (از ریختن پیاز خورد شده به صورت مستقیم درون گوش خودداری شود).
 • سیب زمینی را هم می توان به صورت مشابه استفاده کرد با این تفاوت که سیب زمینی اول باید جوشانده شود و سپس پودر شود.
 • گزینه سوم استفاده از لامپ مادون قرمز درخشان برروی گوش است.

اگر علایم حاد باشد به شدت توصیه می شود که به یک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

 

 

پیشنهاد سایت :مطالعه راهنمای جامع خرید سمعک گوش | خرید سمعک | سمعک به افراد کم شنوا چه کمکی می‌کند؟

امتیاز دهید!
[کل: 3 میانگین: 3.7]

نوشته های مشابه

2 دیدگاه در “عفونت گوش | علائم عفونت گوش + راه های تشخیص

 1. علی گفت:

  برای درمان عفونت گوش چیکار باید بکنم؟باتشکر

  1. مهدی شهبازی گفت:

   برای درمان عفونت گوش ابتدا این مقاله را مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *