مقالات

قارچ گوش | درمان قارچ گوش

قارچ گوش (Ear fungus) یا عفونت قارچی گوش خارجی یا اتومایکوزیس (Otomycosis) همانطور که مشخص است نوعی عفونت قارچی گوش می باشدکه لاله و مجرای شنوای گوش را درگیر می کند. این بیماری در اثر ورود قارچ و باکتری در قسم بیرونی گوش می باشد. این عفونت بیشتر افرادی را درگیر می کند که در مناطق گرم و گرمسیری زندگی می ‌کنند. این عفونت در ماه‌های تابستان نیز بیش‌تر دیده می‌شود. همچنین اغلب در افرادی که مکررا شنا می ‌کنند و یا اشخاصی که مبتلا به دیابت هستند و یا اگزما یا بیماری‌ های مزمن و پوستی دارند رخ می دهد.

با توجه به اینکه گوش تنها عضو در بدن می باشد که عوامل خارجی به آسانی وارد آن نمی شود و دارای بن بست می باشد، لذا در صورتی که آب وارد گوش شده و مدت زیادی در آن باقی بماند می تواند باعث فراهم شدن محیط رشد قارچ یعنی رطوبت و تاریکی و گرما شده و در نتیجه هاگ قارچ در آن تکثیر می شود خصوصا اگر در هوای گرم باشد. چنین شرایطی باعث عفونت قارچی در گوش خارجی می گردند.

عامل این بیماری قارچ های ساپروفیت هستند که مهمترین آنها آسپرژیلوس نیجر می باشد.

 

قارچ گوش

 

علت عفونت قارچ گوش

نزدیک به ۶۰ گونه مختلف قارچی وجود دارند که میتوانند باعث به وجود آمدن این عفونت شوند. عللاوه بر قارچ ها بعضی اوقات باکتری ‌ها نیز می‌ توانند با قارچ ‌ها ‌ترکیب شوند و عفونت را پیچیده ‌تر کنند.

از قارچ های عامل عفونت گوش میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. قارچ های کم علامت گوش و مخمرها مانند مالاسزیاها، قارچ کاندیداهای گوش؛
 2. قارچ های پوستی در گوش؛
 3. قارچ‌های بسیار خطرناک مانند آسپرژیلوس و اسکوپولاریوپیس که در بالا به آنها اشاره شد.

از دیگر دلایل رشد قارچ و عفونت قارچی گوش می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. یکی از علت های رشد میکروب و باکتری ها در گوش، آسیب رسیدن به گوش در اثر استفاده از گوش پاک کن می باشد که در بین بیشتر افراد رایج می باشد
 2. رفتن به استخر آلوده باعث می شود آب آلوده که حاوی باکتری و قارچ هست وارد گوش شود و موجب عفونت گوش شود.
 3. کسانی که به کرات حمام می روند بدون اینکه مجرای خارجی گوش خود را خشک کنند در معرض ابتلا به عفونت قارچی گوش قرار دارند.
 4. در افرادی که دارای بدشکلی گوش هستند به طوری که خشک کردن و تمیز کردن آن مشکل می باشد امکان ابتلا به عفونت قارچی وجود دارد.
پیشنهاد میشود این مقاله را نیز مطالعه نمایید  سمعک هوشمند چیست + 5 ویژگی آن

 

پیشنهاد میکنم صفحه درمان وزوز گوش را نیز بخوانید

 

علائم عفونت قارچ گوش

عفونت قارچی گوش دارای علائم متعددی می باشد که در ادامه لیستی از این علائم را مشاهده می نمایید.

 • احساس درد زیاد
 • خارش در قسمت خارجی گوش
 • التهاب و قرمزی در سطح پوست کانال گوش
 • تب
 • ورم
 • پوسته‌ پوسته‌ شدن پوست در ناحیه گوش
 • شنیدن صدای زنگ در گوش
 • احساس پر بودن گوش
 • ترشح مایعات از گوش
 • مشکلات شنوایی

توجه داشته باشید که یکی از شایع ترین علائم این عفونت، ترشح مایعات از گوش می باشد. این ترشحات می توانند در رنگ های مختلفی مانند سفید، زرد، سیاه، خاکستری و یا سبز ظاهر شوند.

تشخیص عفونت قارچ گوش

برای تشخیص این بیماری درصورت وجود درد و ترشحات در گوش خود باید به پزشک مراجعه نمایید. پزشک با کمک تاریخچه پزشکی شما و یا معاینات فیزیکی به تشخیص بیماری می پردازد. ممکن است نیاز باشد تا از یک اتوسکوپ استفاده کند تا با کمک آن داخل گوش، کانال گوش و پرده صماخ گوش شما را مورد بررسی قرار دهد.

برای تعیین درمان لازم است تا ابتدا علت عفونت از نظر نوع باکتری یا قارچی تشخیص داده شود سپس درمان لازم صورت گیرد. بنابراین نیاز است تا پزشک اقدام به نمونه برداری کرده و آزمایشات لازم را روی آن انجام دهد. این آزمایشات شامل دیدن ارگانیسم ها زیر میکروسکوپ و انجام آزمایش مستقیم و کشت می باشد.

توجه داشته باشید که نمونه‌برداری باید توسط پزشک متخصص گوش، حلق و بینی صورت گیرد؛ زیرا امکان پارگی پرده گوش وجود دارد.

پیشنهاد میشود این مقاله را نیز مطالعه نمایید  عفونت گوش | علائم عفونت گوش + راه های تشخیص

درمان قارچ گوش

به طور کلی رعایت دو اصل در درمان عفونت‌ قارچی گوش از اهمیت بالایی برخوردار می باشد

 1. تمیز کردن، پاک نگه داشتن و خشک نگه داشتن گوش (به منظور از بین بردن شرایط مساعد برای رشد قارچ)
 2. درمان ضدقارچ که شامل استفاده از داروهای درمان قارچ بصورت موضعی و گاهی خوراکی است.

در ادامه به روش های مختلف مربوط به درمان قارچ گوش (Ear fungus) می پردازیم. اما توجه داشته باشید که پیش از استفاده هر کدام از این روش ها باید با پزشک خود مشورت کنید تا اون روش مناسب را برای شما انتخاب کند.

 1. تمیز کردن گوش

خودتان اقدام به تمیز کردن گوش در خانه با گوش پاک کن و … نکنید. هیچ چیزی وارد گوش خود نکنید. پزشک می تواند ترشحات را از گوش شما خارج کرده و آن را با روش شست و شو یا روش های دیگر تمیز کند.

 1. قطره گوش

برای درمان عفونت قارچی اتومایکوزیس ممکن است لازم باشد تا از قطره گوش ضد قارچ استفاده کنید. این قطره ممکن است کلوتریمازول یا فلوکونازو و … باشد.

دیگر روش متداول برای این بیماری استفاده از اسید استیک می باشد. این قطره معمولا چند بار در روز و حدود یک هفته مورد استفاده قرار می گیرد.

داروهای دیگری نیز در این دسته قرار می گیرند که به تشخیص پزشک شما بستگی دارد.

 1. داروهای خوراکی

عفونت های قارچی ای وجود دارند که نسبت به قطره های گوش مقاوم هستند. در این حالت ممکن است به دارو های خوراکی نیاز پیدا کنید. برای این نوع عفونت ممکن است از ایتراکونازول (اسپورانوکس) استفاده شود.

همچنین ممکن است به شما توصیه شود داروهای بدون نسخه مانند داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی یا استامینوفن (Tylenol)  برای درد مصرف کنید.

 1. داروهای موضعی
پیشنهاد میشود این مقاله را نیز مطالعه نمایید  لیست قیمت سمعک ویدکس 1400

ممکن است حالتی رخ دهد که که عفونت در داخل از گوش نیس رخ داده باشد که در این صورت احتمالا پزشک مصرف داروهای ضد قارچ موضعی را نیز توصیه می کند که این داروها معمولاً به شکل پماد یا کرم هستند.

 1. درمان‌های خانگی قارچ گوش

برای استفاده از درمان های خانگی حتما با پزشک خود مشورت کنید. پراکسید هیدروژن رقیق ممکن است به تمیزکردن گوش از ‌ترشحات، کمک کند. همچنین داروهای بدون نسخه که حاوی کاربامید پراکسید هستند نیز می‌ توانند به تمیز کردن گوش از ترشحات کمک کنند.

همچنین در زمان شنا بهتر است از کلاه شنا یا گوش‌گیر استفاده شود. این کار مانع ورود آب به گوش می شود.

در نهایت اگر خواستید از هوای گرم مانند سشوار برای خشک کردن گوش استفاده کنید حتما از کمترین درجه سشوار استفاده کنید و نزدیک کردن سشوار به گوش خود خودداری کنید.

 

به عنوان نکته ی پایانی توجه کنید که استفاده از آنتی بیوتیک ها ممنوع است به این علت که باعث افزایش رشد قارچ ها می گردند. همچنین نباید به شستشوی گوش بپردازید زیرا این کار نیز ممکن است باعث ایجاد محیط مربوط و مناسب رشد قارچ بیشتر قارچ میگردد.

پیشگیری از عفونت قارچ گوش

روش ها و اعمالی وجود دارد که که در بالاتر نیز به برخی از آنها اشاره شد و با انجام آنها می توانید از بیماری اتومایکوزیس یا قارچ گوش پیشگیری کنید.

 • در هنگام شنا یا موج ‌سواری از ورود آب به گوش خود جلوگیری کنید
 • پس از حمام و دوش گرفتن، گوش های خود را خشک نمایید
 • از فرو کردن گوش پاک کن درون گوش خودداری کنید
 • از خراش دادن پوست بیرون و یا داخل گوش خود خودداری کنید.

درصورت ورود آب به گوش خود از قطره‌های اسید استیک استفاده کنید.

امتیاز دهید!
[کل: 5 میانگین: 3]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *