مقالات

کم شنوایی چیست؟ | کاهش شنوایی چگونه به وجود می آید؟

کم شنوایی

کم شنوایی (Hearing loss) چیست؟ در این مقاله به بررسی کم شنوایی و ناشنوایی، علل بوجود آمدن آنها، نشانه ها و نحوه ی تشخیص و درمان آنها به روش های مختلف پرداخته و همچنین در مورد انواع مختلف حالت های کم شنوایی و ناشنوایی و موارد مرتب با آنها گفت و گو میکنیم. همچنین در این مقاله مطالبی در ارتباط با نحوه کار سیستم شنوایی و تاثیر آن بر گفتار انسان بر اساس رخ دادن آن در سنین مختلف بیان میکنیم. در انتها نیز خواهیم دید با چه روش هایی میتوان از کم شنوایی پیشگیری به عمل آورد.

کم شنوایی چیست؟

کم شنوایی یا اختلالات شنوایی از این دست به ناتوانی در شنیدن صداها اشاره دارند. به جز کم شنوایی، ناشنوایی و یا از دست دادن تدریجی حس شنوایی نیز در این دسته قرار می گیرند.

شدت این گونه مشکلات شنوایی می تواند در سطوح مختلف از علائم کم آغاز شده و تا متوسط و یا حالت های وخیم ادامه داشته باشد.
اشخاصی که به این گونه مشکلات کم شنوایی دچار هستند همانطور که مشخص است در درک گفتار سایر افراد مشکل دارند. این مشکل در محیط های پر سر و صدا قطعا بیش از پیش خود را نشان می دهد. همچنین در حالاتی نیس این مشکلات شنوایی به حدی شدت پیدا می کنند که شخص برای شنیدن صدا ها و درک گفتار افراد و شنیدن صداهای محیط به استفاده از سمعک نیاز پیدا می کند.

برخی افراد دیگر ناشنوا هستند. چنین اشخاصی برای درک صحبت های دیگران و ایجاد ارتبا با سایرین نیاز به لب خوانی داشته و یا ممکن است مجبور باشند از زبان اشاره‌ مخصوص ناشنوایان استفاده کنند.
تحقیقات نشان داده است که در ایالات متحده ی آمریکا 15 درصد افراد بالای 18 سال دارای مشکلات شنوایی در سطوح مختلف هستند.

در ادامه میخواهیم در مورد علت های کم شنوایی (Hearing loss) و اینکه کاهش شنوایی چگونه به وجود می آید مطالبی را بیان کنیم اما بهتر است پیش از آن بدانیم سیستم شنوایی اسنان چگونه کار می کند. این کار به ما کمک می کند تا درک بهتری از سیستم شنوایی و علت های کم شنوایی و ناشنوایی پیدا کنیم.

 

کم شنوایی

 

سیستم شنوایی انسان چگونه کار میکند؟

همانطور که در مقالات قبلی نیز اشاره شد، سیستم شنوایی انسان از سه بخش گوش خارجی، گوش میانی و گوش داخلی تشکیل شده است.

در ابتدا امواج صوتی وارد گوش می شوند، در این قسمت این امواج به مجرای گوش خارجی وارد می شوند و سپس به پرده گوش برخورد می کنند. این برخورد باعث ایجاد ارتعاش در پرده گوش می گردند. سپس ارتعاشات ناشی از پرده گوش به سه استخوان که به نام استخوانچه های گوش میانی شناخته می شوند منتقل می گردند.

در مرحله بعد این استخوانچه ها ارتعاشات وارد شده را تقویت می کنند؛ در این بخش ارتعاشات تقویت شده توسط سلول های کوچک مو مانندی در حلزون دریافت می شوند.

در انتها اطلاعات از سلول‌های موئی و از طریق عصب شنوایی انسان به صورت پیام های قابل درک برای مغز به سمت آن ارسال می شوند. مغز داده های دریافتی را پردازش می کند و آن ها را به عنوان صدا تفسیر می‌کند.

پیشنهاد میشود این مقاله را نیز مطالعه نمایید  عفونت گوش | علائم عفونت گوش + راه های تشخیص

شنوایی یکی از حس های انسان می باشد که در تمام لحظات در حال کار می باشد لذا این عمل که در بالا توصیف شد به طور پیوسته در حال انجام می باشد اما این کار با سرعت بسیار بالایی رخ می دهد.

حالا پس از آشنایی با بخش های مختلف سیستم شنوایی و نحوه ی کار آن میتوانیم به بررسی اینکه کاهش شنوایی چگونه به وجود می آید بپردازیم.

 

پیشنهاد میکنم صفحه کم شنوایی عصبی را نیز مطالعه کنید

 

کاهش شنوایی چگونه به وجود می آید؟

کم شنوایی علت های متعددی می تواند داشته باشد. به طور کلی هر چیزی که باعث آسیب به یکی از بخش های سیستم شنوایی شود میتواند باعث کم شنوایی یا ناشنوایی گردد.

بیماری ها و شرایط متعددی هستند که می توانند منجر به ایجاد این نوع اختلالات شنوایی گردند. در ادامه به لیستی از این موارد اشاره خواهیم داشت.

 • آبله مرغان
 • سیتومگالوویروس
 • اوریون
 • مننژیت
 • بیماری سلول داسی شکل
 • سیفلیس
 • بیماری لایم (lyme)
 • دیابت
 • درمان سل با استرپتومایسین، که گمان می‌رود یک عامل خطر اساسی باشد
 • کم کاری تیروئید
 • آرتروز
 • برخی از سرطان‌ها
 • نوجوانان در معرض دود سیگار

حال برای بررسی دقیق تر اینکه کاهش شنوایی چگونه رخ می دهد بهتر است نگاهی به انواع مختلف کم شنوایی داشته باشیم سپس این بحث را ادامه دهیم.

انواع کم شنوایی

کم شنوایی خود به چهار دسته تقسیم می شود. این دسته بندی بر اساس قسمت هایی از سیستم شنوایی که باعث این مشکل می شوند و دچار اختلال عملکردی شده اند ایجاد می گردد.

کم شنوایی انتقالی

کم شنوایی انتقالی به علت وجود اختلال در عملکرد گوش خارجی یا گوش میانی حاصل می گردد. این اختلال می تواند خود به دلیل آسیب دیدگی اجزای گوش یا به دلایل دیگری مانند تجمع جرم در گوش و … باشد. در هر صورت در چنین حالتی انتقال صورت به گوش داخلی با مشکل مواجه می شود. به همین علت صدایی که در نهایت به گوش داخلی می رشد ضعیف تر یا آهسته تر است.

به طور کلی می توان علت این نوع کم شنوایی یعنی کم شنوایی انتقالی را شناسایی کرده و تا بهبودی کامل آن را درمان کرد. این درمان با توجه به شرایط فرد و تشخیص پزشک معالج می تواند درمان دارویی یا جراحی باشد. پس از درمان، سمعک در تصحیح کم شنوایی باقی مانده می تواند کمک کننده باشد.

علت های کم شنوایی انتقالی

اختلالات و مشکلات پیش آمده برای بخش های بیان شده و به طور کلی علت های مختلف کم شنوایی انتقالی را می توانید در لیست زیر مشاهده نمایید.

 • ناهنجاری در ساختار گوش خارجی، کانال گوش و گوش میانی
 • تجمع جرم (واکس گوش) و یا اجسام خارجی درون کانال گوش
 • تجمع مایع در گوش میانی ناشی از سرما خوردگی
 • عفونت گوش میانی که می تواند منجر به تجمع مایع درون گوش میانی شده و حرکت پرده گوش و استخوانچه های گوش میانی را مختل کند. به ابن عارضه اصطلاحا Otitis Media نیز گفته می شود  که در مقاله های گذشته آن را بررسی کردیم و برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید به آن مراجعه نمایید.
 • عفونت کانال گوش
 • آلرژیها کوچک گوش میانی شده و باعث ایجاد اختلال در حرکت و ارتعاش آن می شود.
 • پارگی پرده صماخ
 • وجود جسم خارجی در مجرای گوش خارجی
پیشنهاد میشود این مقاله را نیز مطالعه نمایید  آیا کم شنوایی عصبی درمان دارد | 5 دلیل ایجاد آن

علائم و نشانه‌های کم شنوایی انتقالی:

 • گفتار و سایر صداها ضعیف شنیده می‌ شوند
 • درد گوش یا ترشح گوش
 • قرمزی یا تورم گوش خارجی
 • فشار یا احساس پُری در گوش

کم شنوایی حسی عصبی

در این حالت امواج صوتی از طریق گوش خارجی و میانی مشکلی در انتقال ندارند زیرا علت این نوع از کم شنوایی، وجود اختلال یا آسیب در گوش داخلی می باشد.

در این شرایط گوش داخلی یا نمیتواند ارتعاشات صوتی را دریافت کند یا قادر به ارسال آنها به مغز نمی باشد. این نوع کم شنوایی معمولا در هر دو گوش اتفاق می‌افتد و ممکن است در اثر مسائلی چون عفونت، بیماری‌ها، داروهای اتوتوکسیک، صداهای خیلی بلند، صدمات هنگام تولد و پیری بوجود بیاید.

علائم و نشانه‌های کم شنوایی حسی‌عصبی:

 •  عدم وضوح صداها
 •  اشکال در شنیدن فرکانس های بالا
 • شنیدن وزوز در گوش

کم شنوایی آمیخته (ترکیبی)

سومین حالت زمانی رخ می دهد که کم شنوايی ناشی از ترکيبی از دو حالت بالا باشد. بنابراین علاوه بر کم شنوایی برگشت ناپذیر گوش داخلی و یا عصب شنوایی، در گوش میانی نیز اختلال وجود دارد که باعث کاهش شنوایی بیشتری می شود. علائم این حالت همان علائم دو حالت قبل می باشد.

کم شنوایی مرکزی

آخرین حالت از کم شنوایی در صورتی اتفاق می افتد که به عصب شنوایی یا سیستم شنوایی مرکزی آسیب وارد شود. در این صورت امواج صوتی به طور طبیعی تا عصب شنوایی منتقل می شوند، اما پس از آن عصب شنوایی توانایی ارسال پالس‌ های الکتریکی به مغز را ندارد یا مراکز شنوایی در مغز ممکن است به‌طور مطلوب سیگنال ‌های صوتی را دریافت نکنند.

کم شنوایی مرکزی ممکن است در اثر آسیب به سر، بیماری‌ ها یا تومور ها بوجود بیاید.

کم شنوایی یک طرفه و دو طرفه

همانطور از عنوان این بخش مشخص است، کم شنوایی یک طرفه یعنی فقط یکی از دو گوش دچار اختلال شنوایی می باشد اما در شنوایی دو طرفه هر دو گوش درگیر اختلالات شنوایی هستند.

کم شنوایی یک طرفه میتواند باعث ایجاد مشکلات عدیده ای گردد. مشکلاتی مانند دشواری در تشخیص منبع صدای دریافتی و اشکال در مکان یابی صدا. همچنین ممکن است درک آنچه دیگران می‌ گویند وقتی سر و صدای زیادی در محیط هست، با سختی همراه باشد.

کم شنوایی یک طرفه مادرزادی در نوزادان باعث تاخیر در رشد گفتار آنها می گردد. همچنین ممکن است در مدرسه دارای سطح تمرکز پایین تری باشند. علاوه بر آن در فعالیت های اجتماعی نیز قاعدتا با چالش های بیشتری نسبت به افرادی ک شنوایی طبیعی در هر دو گوش دارند، مواجه خواهند شد.

علل کم شنوایی یک طرفه

کم شنوایی یک طرفه می تواند علت ها متعددی داشته باشد که برخی از مهمترین این موارد را در زیر مشاهده می کنید: 

بیماری منییر

تومور اکوستیک

عفونت های باکتریایی یا ویروسی

آسیب فیزیکی به گوش

ضربه به سر

اختلالات سیستم عروقی

اختلالات وراثتی یا ژنتیکی

کم شنوایی ناگهانی

کم شنوایی ناگهانی

اگر شخص به صورت ناگهانی و به یک باره، دچار کم شنوایی در یک گوش شده باشد، باید به سرعت به یک پزشک متخصص مراجعه نماید. به این حالت از کم شنوایی، کم شنوایی ناگهانی می گویند. اگر این بیماری سریعا و در کمتر از یک هفته درمان شود احتمال بهبود شنوایی بسیار بالا می باشد.

پیشنهاد میشود این مقاله را نیز مطالعه نمایید  سمعک هوشمند چیست + 5 ویژگی آن

میزان کم شنوایی

کم شنوایی خود سطح مختلفی دارد. این دسته بندی ها بر اساس توانایی تشخیص صدا توسط فرد بر حسب شدت صدا می باشد که با واحد دسی بل سنجیده می شود. بر این اساس سطح کم شنوایی به 4 دسته تقسیم می گردد.

 • کم شنوایی ملایم: در این حالت فرد فقط می‌تواند صداهای بین 25 تا 39 دسی‌بل (dB) را تشخیص دهد. همچنین ممکن است فرد در درک کلماتی که دیگران می ‌گویند، دچار اشکال شود، به خصوص اگر صدای پس زمینه زیاد باشد.
 • کم شنوایی متوسط: در حالت متوسط، فرد فقط می‌تواند صداهای بین 40 تا 69 دسی‌بل را تشخیص دهد. در این حالت استفاده از حس شنوایی به تنهایی و بدون استفاده از سمعک بسیار دشوار خواهد بود.
 • کم شنوایی شدید: سومین حالت که شدیدتر می باشد زمانی است که فرد فقط صداهای بین از 70 تا 89 دسی‌بل را می‌شنود. چنین اشخاصی نیاز به استفاده از سمعک دارند تا بتوانند با دیگران ارتباط برقرار کنند. البته از حس بینایی نیز میتوانند برای لب خوانی کمک بگیرند.
 • کم شنوایی عمیق: آخرین حالت از کم شنوایی حالتی است که در آن، شخص نمیتواند صداهای کمتر از 90 دسی‌بل را بشنودکه با آن کم شنوایی عمیق گفته می شود. برخی از افراد مبتلا به کم شنوایی عمیق، نمی‌توانند به ‌هیچ‌ وجه چیزی بشنوند. لذا مجبور هستند برای برقراری ارتباط از زبان اشاره، لب خوانی یا خواندن و نوشتن استفاده کنند.

پیشگیری از کم شنوایی

به طور کلی راه کاری برای پیشگیری از مشکلات و اختلالات شنوایی مادرزادی یا کم شنوایی ناشی از بیماری یا حوادث وجود ندارد.

با این حال، برخی اقدامات می ‌تواند انجام شود تا احتمال ابتلا به کم شنوایی کاهش یابد.

مسائل مختلفی هستند که می توانند باعث آسیب به سیستم شنوایی گردند. برای مال قرار گرفتن طولانی مدت در معرض صداهایی با شدت بیشتر از 85 دسی بل در نهایت می تواند منجر به کم شنوایی گردد.

اقدامات زیر ممکن است به شنوایی شما کمک کند:

 • تلویزیون، رادیو، موسیقی و اسباب‌بازی‌هایی که صدای بلند تولید کنند: صدا را خیلی زیاد بلند نکنید. اسباب‌ بازی ‌های صدا دار می‌ توانند شنوایی کودکان را در معرض خطر قرار دهند.
 • هدفون‌‌ها: استفاده از هدفون و هندزفری با صدای بلند در بلندمدت می‌ تواند باعث آسیب به سلول‌های موئی گوش داخلی شده و در نهایت منجر به کم شنوایی شود.
 • بهداشت حرفه‌ای: اگر در محیط‌های پُر سر و صدا کار می‌کنید، حتما از قالب‌ های ضدصوت یا محافظ گوش استفاده نمایید.

گوش پاک کن: از گوش پاک کن برای تمیز کردن گوش‌ ‌ها استفاده نکنید زیرا استفاده از آن ممکن است به پرده گوش شما آسیب وارد کند.

 

 

پیشنهاد سایت:مطالعه راهنمای جامع خرید سمعک گوش | خرید سمعک | سمعک به افراد کم شنوا چه کمکی می‌کند؟

امتیاز دهید!
[کل: 3 میانگین: 4.7]

نوشته های مشابه

2 دیدگاه در “کم شنوایی چیست؟ | کاهش شنوایی چگونه به وجود می آید؟

 1. مسعود گفت:

  درمان کم شنوایی چیه؟تشکر

  1. مهدی شهبازی گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای درمان کم شنوایی گر در اهواز هستین میتونید به کلینک ما مراجعه نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *