مقالات

شنیدن صدای زنگ در گوش نشانه چیست + 7 دلیل آن

ringing in the ears

یکی از مشکلاتی که می‌تواند برای شنوایی شما رخ دهد، احساس صدای زنگ در گوش می‌باشد. شنیدن این صدا عوامل گوناگی را در بر می‌گیرد. علت آن می‌تواند بیماری، افزایش سن و یا مصرف داروهایی خاص باشد. در این مقاله به بررسی عوامل مختلفِ آن خواهیم پرداخت.

این صداها در گوش باید حتما جدی گرفته شوند. زیرا ممکن است مشکلی در قسمت شنوایی به وجود آمده باشد. این صدا می‌تواند یک صدای بسیار ریز یا یک صدای بسیار بلند باشد. ممکن است آن را فقط در یک گوش بشنوید و یا ممکن است در هر دو گوش بشنوید. این صدای ناخوشایند باعث اذیت شما خواهد شد. اما نگران نباشید چون معمولا این مشکل قابل درمان است.

فقط به یک نکته دقت کنید. اگر صدای زنگ در گوش شما با از دست دادن شنوایی نیز همراه است، حتما به پزشک مراجعه کنید. این مورد بیماریِ نادری به نام سکته گوش است که به صورت ناگهانی رخ می‌دهد. در طی 24 ساعت باید تحت درمان قرار بگیرید. در غیر اینصورت، ممکن است دچار کم شنوایی شوید.

7 دلیل شنیدن صدای زنگ در گوش

در ادامه برخی از عوامل موثر در شنیدن صدا در گوش را بررسی خواهیم کرد:

1- تومور ممکن است باعث شنیدن صدای زنگ شود

قرار گرفتن تومور در عصبی که گوش را به مغز متصل میکند میتواند باعث صدای زنگ در گوش شما باشد. این تومور از نوع تومورهای خوش خیم است. معمولا این تومور باعث از دست رفتن شنوایی یکی از گوش‌های شما خواهد شد.

این بیماری معمولا در افرادی بین سنین 30 تا 60 دیده می‌شود. اما نمونه‌هایی از این بیماری در سنین پایین‌تر نیز مشاهده شده که می‌تواند دلیل ژنتیکی نیز داشته باشد.

پیشنهاد میشود این مقاله را نیز مطالعه نمایید  7 روش درمان وزوز گوش + دلایل وزوز گوش

احساس صدا در گوش و شنیدن صدای وزوز از علائم اصلی این تومور به شمار می‌رود. سردرد و سرگیجه نیز از اثرات جانبی این تومور می‌باشد.

2- جرم گوش باعث ایجاد صدای زنگ در گوش می‌شود

جرم گوش باعث صدای زنگ در گوش می‌شود

جرم گوش باعث صدای زنگ در گوش می‌شود

گوش انسان به طور طبیعی برای خود جرم تولید می‌کند. اما در برخی افراد ترشحات بیشتر از افراد دیگر رخ می‌دهد. به همین دلیل ترشحات و جرم بیشتری در گوش این افراد جمع می‌شود. تجمع این جرم‌ها باعث احساس صدایی مثل وزش باد درون گوش می‌شود.

البته خارج کردن جرم گوش نیز می‌تواند اثرات مضر دیگری برای خود داشته باشد. حتما با پزشک متخصص مشورت نمایید. پرده گوش در صورت نبود جرم کافی در گوش بسیار حساس و آسیب پذیر خواهد بود.

3- فشار خون همراه با سرگیجه گاها با صداهایی در گوش همراه است

یکی از عوامل دیگر شنیدن صدا در گوش فشار خون بالا می‌باشد. وقتی فشار خون بالا رود، باعث ایجاد وزوز در گوش می‌شود. فشار خون بالا در کنار خود همراه با سردرد و سرگیجه نیز می‌باشد.

4- پیرگوشی به علت کهولت سن نیز دلیل مهمی است

اگر پا به سن گذاشته‌اید و در یک یا هر دو گوشتان صدای زنگ می‌شنوید، شما دچار پیرگوشی شده‌اید. در این حالت گویا یک نفر در گوش شما سوت میزند و یا وزش باد شدیدی در گوش شما جاری است.

پیرگوشی به دلیل کهولت سن رخ میدهد. این بیماری به صورت تدریجی خود را نمایان میکند. اوایل شما در یکی از گوش‌هایتان صدای وزوز سپس در هر دو گوشتان این صدا را می‌شنوید. سپس کم شنوایی نیز برای شما به همراه خواهد داشت.

پیشنهاد میشود این مقاله را نیز مطالعه نمایید  راهنمای جامع خرید سمعک گوش | خرید سمعک | سمعک به افراد کم شنوا چه کمکی می‌کند؟

برای حل مشکل پیرگوشی حتما با پزشک و یک فرد متخصص گوش و حلق و بینی مشورت کنید. سعی کنید در هر مدت مشخصی ویزیت شوید. پزشکان و متخصصان برای درمان صدای زنگ در گوش به علت پیرگوشی از سمعک استفاده می‌کنند.

5- آلودگی صوتی برای گوش مشکلاتی را ایجاد می‌کند

آلودگی صوتی باعث زنگ زدن داخل گوش می‌شود

آلودگی صوتی باعث زنگ زدن داخل گوش می‌شود

در مقاله مهمترین عوامل کم شنوایی عصبی به طور کامل در رابطه با آلودگی صوتی توضیح داده شد. همینطور گفته شد که تا حد امکان از حضور در محیط‌هایی که سرو صدا بسیار زیاد می‌باشد به شدت پرهیز کنید.

شنیدن صدای زنگ در گوش بعد از قرارگیری در محیطی که سروصدای بسیار زیادی دارد امری عادی است. آلودگی صوتی به سلول‌های شما در گوش آسیب می‌زند.

البته این نکته را در نظر داشته باشید که قرارگیری در این محیط‌ها برای یکبار نمی‌تواند زیاد زیان آور باشد. اما حضور مداوم در مکان‌هایی که آلودگی صوتی وجود دارد، برای سلامت گوش بسیار مضر خواهد بود.

6- داروهای خاص برای گوش می‌توانند مشکل‌آفرین باشند

بدن هر فرد نسبت به داروهای مختلف می‌تواند واکنش‌های مختلف نشان دهد. استفاده نادرست از برخی داروها می‌تواند باعث شنیدن صدا در گوش شما باشد. داروهایی مانند ناپروکسن، آسپرین و … از این دسته از داروها می‌باشند.

بدون توصیه پزشک از داروهای خود به خصوص در دوز بالا استفاده نکنید. استفاده زیاد از برخی داروها می‌تواند بر روی سلامتی شنوایی شما اثر مستقیم بگذارد.

7- آترواسکلروز صداهایی را در گوش ایجاد می‌کند

در پی تغییرات هورمونی بیماری آترواسکلروز نیز نمایان می‌شود. این بیماری در خانم‌ها بسیار شایع تر از آقایان می‌باشد. معمولا در بانوان بعد زایمانشان رخ میدهد. یکی از استخوان‌های گوش حرکت طبیعی خود را از دست میدهد و باعث شنیدن صدا در گوش می‌شود.

پیشنهاد میشود این مقاله را نیز مطالعه نمایید  داروهایی که باعث ایجاد وزوز گوش می‌شوند!

جمع‌بندی

در این مقاله در این باره صحبت شد که دلیل شنیدن صدای زنگ در گوش چیست. مهمترین نکته‌ای که از آن نباید غافل شوید، مشروت با یک فرد متخصص می‌باشد. به سلامتی خودتان بسیار اهمیت دهید. تا حد امکان از حضور در مکان‌هایی با آلودگی صوتی خودداری کنید. در صورت شنیدن صدا در گوش آرامش خود را حفظ کنید و در اولین وقت با پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مشورت کنید.

مقاله پیشنهادی: دلیل اهمیت تست شنوایی سنجی نوزاد

امتیاز دهید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *