مقالات

چرا تست شنوایی سنجی نوزاد مهم است؟

اهمیت سنجش شنوایی برای نوزادان

یکی از حواس شش گانه‌ی موثر در یادگیری و رشد انسان در سال‌های ابتدایی زندگی‌اش، حس شنوایی است. تست شنوایی سنجی نوزاد هم به این علت اهمیت دارد که اگر در مراحل ابتدایی زندگی فرد انجام شود، می‌تواند در پیشگیری از مشکلات احتمالی تاثیرگذار باشد. از این جهت یکی از اقداماتی که توصیه می‌شود والدین پس از تولد فرزندشان انجام دهند تست سنجش شنوایی است.

معمولا اکثر کودکانی که متولد می‌شوند حس شنوایی‌شان درست کار می‌کند. اما در موارد نادر و چیزی حدود 0.2 درصد از نوزادانِ تازه متولد شده دارای مشکلات شنوایی هستند. احتمال ابتلا به مشکلات شنوایی در سال‌های ابتدایی زندگی افراد بالا است. به همین علت غربالگری شنوایی باید انجام شود. چون اگر تشخیص داده شود که نوزاد دارای مشکلات شنوایی است بسیار مهم است که در ماه‌های اول تولدش برای درمان اقدام شود.

دلیل اهمیت تست شنوایی سنجی نوزاد

اهمیت شنوایی سنجی نوزاد

اهمیت شنوایی سنجی نوزاد

اختلالات شنوایی تاثیر فراوانی برروی فرایند یادگیری و رشد کودک دارد. اختلال شنوایی باعث می‌شود که کودک قادر به یادگیری از محیط اطراف خود نباشد. شنوایی سنجی نوزاد باعث می‌شود این مشکلات احتمالی یافته شده و برای رفع آن‌ها اقدام شود. بهترین زمان شنوایی سنجی نوزاد از بدو تولد تا 90 روزگی وی است.

همچنین بخوانید: 7 روش درمان وزوز گوش

چند نوع تست شنوایی سنجی از جمله به نام‌های OAE و AABR وجود دارد. معمولا مراکز درمانی ابتدا تست OAE را برروی کودکان انجام می‌دهند. البته موفقیت آمیز نبودن این آزمایش ممکن است به دلیل مواردی مانند جمع شدن جرم در گوش باشد. که در این صورت تست پس از چند هفته باید تکرار شود. اگر تست مجدد موفقیت آمیز نباشد، تست AABR انجام می‌شود.

پیشنهاد میشود این مقاله را نیز مطالعه نمایید  آیا بدنسازی باعث کاهش شنوایی می شود؟

تست‌های سنجش شنوایی

همانطور که در بالا اشاره شد چند روش عمده برای سنجش شنوایی وجود دارد که در ادامه به توضیح این روش‌ها می‌پردازیم.

تست شنوایی سنجی نوزاد OAE

تست سنجش شنوایی OAE

تست سنجش شنوایی OAE

این روش با ارسال یک صدای کلیک یا تیک تاک مانند، به قسمت داخلی گوش انجام می‌شود. سرعت پاسخ گوش به این صدا بررسی می‌شود. بهترین حالت برای انجام این آزمایش زمانی است که نوزاد در آرامش و خواب است.
در صورتی که پاسخ این آزمایش قبول یا Pass باشد یعنی کودک شما دارای قدرت شنوایی طبیعی است. اما اگر ردشده یا Fail باشد یعنی در فرایند شنوایی مشکلی وجود دارد. در این حالت باید آزمایش‌های بیشتری به منظور اطمینان یافتن از وجود یا عدم وجود مشکل، انجام شوند.

همچنین بخوانید: علت شنیدن صدا در سر

آزمایش سنجش حس شنوایی AABR

این تست به کمک سنسورهای متصل به کامپیوتر انجام می‌شود. عملکرد امواج مغزی نوزاد در روش AABR آزمایش می‌شود. این تست به نسبت OAE مدت زمان طولانی‌تری طول می‌کشد. دلیل آن هم این است که این تست دقیق‌تر و پیچیده‌تر است.

این مدل تست شنوایی سنجی نوزاد کاملا بدون خطر و عوارض است. AABR چیزی حدود 60 الی 120 دقیقه طول می‌کشد. معمولا لازم است که برای این مورد کودکان برای خواب از داروی آرام بخش استفاده کنند تا در حین فرایند کاملا در آرامش باشند.

تست سنجش شنوایی ASSR

برای انجام این تست هم کودک باید در آرامش کامل قرار داشته باشد. ASSR نیز به کمک کامپیوتر و به صورت مکمل با تست AABR انجام می‌شود. پاسخ این تست نز به این صورت است که میزان کم شنوایی کودک از کم، متوسط تا شدید مشخص می‌شود.

پیشنهاد میشود این مقاله را نیز مطالعه نمایید  رژیم غذایی مناسب برای درمان وزوز گوش چیست؟

دیگر تست‌ها

دو آزمون دیگر به نام‌های تمپانومتری و رفلکس آکوستیک نیز وجود دارند. این آزمون‌ها بیشتر از آن که برای سنجش شنوایی باشند، عملکرد اعضای داخلی گوش را در برابر اصوات، فشار هوا و میزان محافظت در برابر این عوامل خارجی نشان می‌دهند.

نتایج تست‌های شنوایی

نتایج آزمایش‌های سنجش شنوایی کودکان

نتایج آزمایش‌های شنوایی سنجی نوزاد

در صورت ناموفق بودن این تست‌ها متخصصانی وجود دارند که با مداخله‌ی سریع، با کودکانی که دارای اختلالات شنوایی هستند کار می‌کنند. این روش با کمک به کودکان از طریق یافتن نقاط ضعف در برقراری ارتباط، راه حل برای این موارد ارائه می‌کند. این روش بیشتر از آن که راه حل پزشکی باشد، جنبه‌ی مشاوره‌ای دارد.

اما حالت دیگر پیش گرفتن روش‌های درمانی مانند جراحی است. که این مورد بستگی به نظر پزشک جراح دارد، که ممکن است برای اصلاح اختلال شنوایی توصیه شود.

اما در صورتی که کودک از این تست‌ها با موفقیت خارج شود چه؟ انواع تست‌های شنوایی سنجی نوزاد که در این مقاله از آن‌ها یاد شد، تنها برای هنگام تولد هستند. یعنی در صورتی که در آینده مشکلاتی مانند عفونت یا ضربه به سر به وجود بیایند ممکن است اختلالات شنوایی ایجاد کنند. پس حتما حتی در صورتی که کودک شما این تست‌ها را با موفقیت پشت سر گذاشت مراقبت‌ها را از گوش و شنوایی وی جدی بگیرید.

جمع‌بندی

حس شنوایی یک حس بسیار مهم برای فرزند شماست که تاثیر فراوانی برروی زندگی آینده‌ی وی دارد. انواع آزمایش‌های شنوایی سنجی نوزاد نیز به علت حساسیت بالای این مورد انجام می‌شوند. حتما انجام این تست‌ها را پس از تولد فرزندتان جدی بگیرید. اگر مشکلاتی را در شنوایی کودک خود احساس کردید با حفظ آرامش و خونسردی برای رفع مشکل به مراکز درمانی و افراد متخصص در حوزه‌ی شنوایی سنجی مراجعه نمایید. با این کار می‌توانید بهترین روش موجود مانند استفاده از سمعک گوش برای مقابله با این مشکل را پیش بگیرید.

پیشنهاد میشود این مقاله را نیز مطالعه نمایید  آیا شنیدن صدا در سر خطرناک است + 2 عامل اصلی آن

مرکز تخصصی مهرآذین با سال‌ها تجربه در شنوایی سنجی کودکان در شهر اهواز فعالیت می‌کند. شما با مراجعه به این مرکز می‌توانید از انواع خدمات سنجش شنوایی بهره مند شوید. همچنین اگر سوال یا نیاز به مشاوره دارید، می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی مانند واتساپ و اینستاگرام با ما در ارتباط باشید.

امتیاز دهید!
[کل: میانگین: ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *