مقالات

آیا کم شنوایی عصبی درمان دارد | 5 دلیل ایجاد آن

neurological hearing loss

یکی از مشکلاتی که شاید برخی از انسان‌ها به آن دچار شوند کاهش شنوایی است. کاهش شنوایی یا کم شنوایی انواع مختلفی دارد. کم شنواییِ انتقالی، کم شنوایی عصبی (حسی-عصبی) و کم شنوایی آمیخته. در این مقاله قرار است به بررسی این کم شنوایی‌ها به خصوص نوعِ حسی-عصبی بپردازیم، با ما همراه باشید.

کم شنوایی عصبی چیست؟

این نوع از کم شنوایی براثر صحیح کار نکردن اعصاب شنوایی در داخل گوش رخ می‌دهد. زمانیکه به نورونهای شنوایی آسیب زده می‌شود کم شنوایی حسی-عصبی رخ می‌دهد. معمولا کم شنوایی عصبی به سختی درمان می‌شود و برای همیشه اثرات آن با بیمار باقی می‌ماند.

در این شکل از کاهشِ شنوایی، بیماران با مشکلات جدی در توانایی شنیداری و درک صداهای اطراف خود مواجه می‌شوند. برای رفع این مشکل معمولا پزشکان و متخصصان شنوایی سنجی سمعک را به بیماران پیشنهاد می‌کنند.

کم شنوایی انتقالی چگونه ایجاد می‌شود؟

مشکلاتی که باعث شوند صدا به صورت کامل و درست انتقال نیابد، باعث کم شنوایی انتقالی می‌شوند. برخلاف کم شنوایی عصبی، نوع انتقالی قابل درمان است. زیرا فردی که دچار این مشکل است صداها را تا حدود زیادی می‌شنود و فقط در صورتی که با صدای کم مواجه شود در فرایند شنیدن دچار مشکل می‌شود.

برای مقابله با کم شنوایی انتقالی از دارو، جراحی و سمعک استفاده می‌شود. استفاده از هریک از این موارد بستگی به تشخیص پزشک متخصص درباره شدت بیماری و نیاز بیمار دارد.

کم شنوایی ترکیبی یا آمیخته

برخی افراد علائم و مشکلاتی را از جنس هر دو مدل کم شنوایی گفته شده در بالا تجربه می‌کنند. که کم شنوایی آمیخته نامیده می‌شود. در کم شنوایی آمیخته مشکل می‌تواند به این صورت باشد که نورونهای انتقال دهنده‌ی صدا و نورونهای عصبی همزمان دچار مشکل شوند.

پیشنهاد میشود این مقاله را نیز مطالعه نمایید  قارچ گوش | درمان قارچ گوش

هنگامی که فرایند درمان آغاز می‌شود ممکن است نورونهای انتقال دهنده‌ی صدا بهبود یابند اما بخش عصبی شنوایی همچنان دچار مشکل باشد. برای درمان کم شنوایی آمیخته هم بسته به تشخیص پزشک از سمعک یا درمان‌های دیگر استفاده می‌شود.

پیشنهاد: شما می‌توانید برای خرید سمعک در اهواز به سایت اینترنتی سمعک مهرآذین مراجعه نمایید. متخصصین ما بهترین راهنمایی را در خصوص محصولات از طریق راه‌های ارتباطی به شما می‌دهند.

کم شنوایی حسی-عصبی چه نشانه‌هایی دارد؟

کم شنوایی عصبی

کم شنوایی عصبی

همانطور که گفته شد این مشکل زمانی رخ می‌دهد که عصب‌های گوش درونی آسیب دیده و اصوات را به صورت صحیح انتقال ندهند. معمولا بیمارانی که این مشکل را تجربه می‌کنند، صداها را به صورت نامفهوم تشخیص می‌دهند. کم شنوایی عصبی نشانه‌های متفاوتی از جمله موارد زیر را دارد:

  • سخت شدن شنیدن صداهای همزمان
  • عدم توانایی در درک صحبت‌های دیگران
  • شنیدن صدای زنگ در گوش
  • شنیدن صدای وزوز در گوش
  • احساس سرگیجه

در صورتی که در گوش خود صدای وزوز احساس می‌کنید، مقاله درمان وزوز گوش را بخوانید.

کم شنوایی حسی-عصبی چه دلایلی می‌تواند داشته باشد؟

کم شنوایی حسی-عصبی

عواملی که باعث کاهش شنوایی می‌شوند

چند دلیل عمده برای بروز کم شنوایی عصبی وجود دارد:

1- آسیب دیدن و ضربه خوردن به قسمت سر

در صورتی که سر و گوش انسان ضربات شدیدی دریافت کند، احتمال آسیب رسیدن به عصب‌های شنوایی بسیار افزایش می‌یابد. در این موارد در صورتی که ضربه‌ی وارد شده شدت زیادی داشته باشد و جدی تشخیص داده شود، استفاده از سمعک گوش توصیه می‌شود.

2- کم شنوایی عصبی بر اثر قرار گرفتن دائمی در معرض صداهای بلند

افرادی که به علت شغل‌شان یا موارد دیگر در همواره در معرض صداهای بلند هستند، در خطر ابتلا به این مشکل شنوایی هستند. بهترین کار برای این موارد این است که تا حد امکان از محیط‌های پر سر و صدا دوری شود. اما در حالتی که این اتفاق از قبل افتاده است استفاده از سمعک می‌تواند در مقابله با این مشکل موثر باشد.

پیشنهاد میشود این مقاله را نیز مطالعه نمایید  کم شنوایی چیست؟ | کاهش شنوایی چگونه به وجود می آید؟

3- عوامل ژنتیکی

برخی مشکلات شنوایی می‌توانند منشاهای ژنتیکی داشته باشند. یعنی از بدو تولد با فرد همراه باشند. به همین علت است که یکی از موارد مهم که به محض تولد کودکان انجام می‌شود تست شنوایی سنجی نوزاد است. در این صورت اگر کودک تازه متولد شده دچار هر نوعی از مشکلات شنوایی از جمله کم شنوایی عصبی باشد، تشخیص داده می‌شود.

4- افزایش سن و سال

بیشتر افرادی که دچار مشکلاتی مانند کم شنوایی می‌شوند، افرادی هستند که از سن و سال بالایی برخوردار هستند. معمولا مشکلات شنوایی در افراد بالای 60 سال بسیار زیاد دیده می‌شود.

5- دلایل دیگر کم شنوایی عصبی

علاوه بر موارد یاد شده موارد دیگری نیز می‌توانند باعث کم شنوایی حسی-عصبی شوند. مواردی مانند: دیابت، سکته، استفاده از برخی داروها، برخی عفونت‌های ویروسی، ایجاد تومورها و…

آیا کم شنوایی حسی-عصبی درمان می‌شود؟

معمولا آسیبی که این مشکل برای افراد به وجود می‌آورد دائمی است. اما با روش‌هایی مانند استفاده از سمعک، جراحی و کاشت حلزون می‌توان آن را بهبود داد یا اثراتش را کاهش داد.

جمع‌بندی

در این مقاله درباره انواع مشکلات شنوایی از جمله کم شنوایی عصبی صحبت شد. مهم‌ترین مواردی که باعث این مشکل می‌شوند بالا رفتن سن و وارد شدن ضربه به سر باشند. برای بالا رفتن سن راهی به جز استفاده از سمعک وجود ندارد. اما افراد دیگر با انجام پیشگیری و مراقبت از سر و گوش خود از ایجاد این مشکل برای خود جلوگیری نمایند.

قطعا توانایی شنوایی یک قابلیت بسیار مهم است که در کیفیت زندگی افراد تاثیر بسیار زیادی دارد. اگر شما هم این مشکل را دارید یا تجربه‌ای در این مورد دارید آن را با ما در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

مقاله پیشنهادی: علت شنیدن صدا در سر چیست

امتیاز دهید!
[کل: میانگین: ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *